LEŚNICY POLSCY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ

Władysław Małkowski

15.05.1912 – 1940

IMIĘ:  Władysław

 

NAZWISKO: Małkowski

 

IMIĘ OJCA: Andrzej

 

IMIĘ MATKI: Agnieszka

 

NAZWISKO RODOWE MATKI: Prucnal

 

DATA URODZENIA: 15.05.1912

 

MIEJSCE URODZENIA: Jędrzejówka, pow. Stopnica, woj. kieleckie

 

DATA ŚMIERCI: 1940

 

MIEJSCE ŚMIERCI: Twer, ZSRR

 

 

SŁUŻBA W LASACH PAŃSTWOWYCH:

Pan Władysław do 1939 r. pracował w Nadleśnictwie Ostrołęka – gajowy w Leśnictwie Durlasy, które znajdowało się w zarządzie Dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. Mieszkał w miejscowości Durlasy.

REPRESJE (WIĘZIENIA/OBOZY/INNE):

Aresztowany wraz ze swym oddziałem przez Sowietów w czasie kampanii wrześniowej, był przetrzymywany w obozie w Ostaszkowie. Zamordowany w więzieniu w Twerze w 1940 r. i pochowany w Miednoje. Jego ciało zostało zidentyfikowane w czasie ekshumacji w 1943 r. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

SŁUŻBA WOJSKOWA LUB KONSPIRACYJNA:

W okresie 03.11.1934-18.07.1936 r. odbył zasadniczą służbę wojskową w Korpusie Ochrony Pogranicza w Łomży w Dywizjonie Żandarmerii, a następnie w jednostkach wojskowych w Pułtusku i Przasnyszu. Po ukończeniu kursu w KOP awansowany do stopnia kaprala.
Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. wraz ze swym macierzystym oddziałem KOP z Łomży w stopniu wachmistrza rezerwy.

POSIADANE ODZNACZENIA:

Odznaka Pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza

POZOSTAŁE INFORMACJE:

Pan Małkowski ukończył szkołę podstawową w Stopnicy, a średnią w Busku Zdroju. Jego ojciec także był leśniczym – w Leśnictwie Andrzejówka w Mariampolu, a następnie w Widuchowej koło Buska Zdroju. Aresztowany przez Niemców został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie przebywał od 22.08.1940 r. do momentu śmierci 18.01.1941 r.
W 1956 r. żona Pana Władysława na grobie swych rodziców w Busku Zdroju wystawiła tablicę upamiętniającą śmierć jej męża z rąk Sowietów, za co była represjonowana przez SB, a tablica zniszczona.
W 2009 r. przy Parafii św. Brata Alberta w Busku Zdroju, ul. Lipowa 1, został posadzony Dąb Pamięci ku czci Władysława Małkowskiego.
11.11.2014 roku na pozostałościach po gajówce w Durlasach odsłonięto symboliczny obelisk Jemu poświęcony. Przez Prezydenta RP pośmiertnie został on awansowany do stopnia podporucznika.

źródło biogramu : Kamil Kusztykiewicz, artykuł Joanny Kamińskiej „Skromny bohater z durlaskiej gajówki” („Wieści Gminne. Biuletyn Gminy Lelis” nr 1/2015), straty.pl; Katyńskie księgi cmentarne; Nadleśnictwo Ostrołęka; katyn-pamietam.pl

Skany / fotografie:

1. Władysław Małkowski – źródło : „Wieści gminne. Biuletyn Gminy Lelis”, nr 1/2015
2. Władysław Małkowski na koniu – źródło : „Wieści gminne. Biuletyn Gminy Lelis”, nr 1/2015
3. Obelisk na ruinach gajówki w Durlasach, 2014 r. – źródło : moja-ostroleka.pl