LEŚNICY POLSCY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ

Sobiesław Kornel Mościcki

13/08/1900 – 1940

IMIĘ:  Sobiesław Kornel

 

NAZWISKO: Mościcki

 

IMIĘ OJCA: Kornel Wiktor

 

IMIĘ MATKI: Jadwiga

 

NAZWISKO RODOWE MATKI: Radomyska

 

DATA URODZENIA: 13/08/1900

 

MIEJSCE URODZENIA: Rogatica (Bośnia)

 

DATA ŚMIERCI: 1940

 

MIEJSCE ŚMIERCI: Charków

 

 

SŁUŻBA W LASACH PAŃSTWOWYCH:

W 1920 r. podjął studia leśne na Uniwersytecie Poznańskim. Po ich ukończeniu w 1924 r. (dyplom inżyniera w 1923 r.) objął służbę cywilną na stanowisku adiunkta leśnego w Administracji Lasów Państwowych. W 1931 r. został nadleśniczym w państwowym Nadleśnictwie Kartuzy. Stanowisko to zajmował do wybuchu II wojny światowej.

REPRESJE (WIĘZIENIA/OBOZY/INNE):

Po kampanii wrześniowej 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku. Został zamordowany w Charkowie w 1940 r.

SŁUŻBA WOJSKOWA LUB KONSPIRACYJNA:

W 1918 r. wstąpił ochotniczo do Polskiego Korpusu Posiłkowego w Bolechowie na polskich Kresach (dzisiaj Ukraina). Internowany i wywieziony do szpitala Hust na Węgrzech, skąd zbiegł w maju 1918 r. Przez Przemyśl, Lwów i Kijów zmierzał do II Korpusu gen. Hallera, który w tym czasie został rozbity pod Kaniowem. W tej sytuacji, wraz z braćmi – por. Adrianem i kpt. Klemensem Mościckimi, przedostał się przez Moskwę do Murmańska. W lipcu 1918 r. drogą morską przez Anglię dotarł do Francji do obozu polskiego w Sille de Guillaume. W Camp du Ruchard ukończył wojskową szkołę aspirantów-podchorążych. Rozkazem Dowództwa Wojsk Polskich w Paryżu, w kwietniu 1919 r. został mianowany podporucznikiem. Do Polski wrócił z Armią Generała Hallera 15 maja 1919 r.

Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 64 Pułku Piechoty. Do rezerwy został zwolniony 19 listopada 1920 r. w stopniu porucznika. W 1936 r. mianowany kapitanem Wojska Polskiego.

Wyciąg z opinii o Sobiesławie Mościckim, sporządzonej przez dowódcę Dywizjonu Szkolnego Żandarmerii w Grudziądzu w 1928 r.:

„Bardzo ambitny, obowiązkowy, stanowczy, pilny, o bardzo wysokim poczuciu honoru. Lubi pracować i to z bardzo dobrym wynikiem. Charakter zrównoważony, w stosunkach koleżeńskich i towarzyskich wzorowy. Wysoki, dobrze zbudowany. Oficer o inteligencji bardzo dużej. Stanowczy i pewny w swoich postanowieniach. Energiczny i zawsze samodzielny. Więcej jak bardzo dobry oficer”

POSIADANE ODZNACZENIA:

POZOSTAŁE INFORMACJE:

Bratanek prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

17 września 2010 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka posadzono poświęcony pamięci Sobiesława Mościckiego Dąb Pamięci przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

Biogram opracowano na podstawie referatu Tadeusza Chrzanowskiego (RDLP w Toruniu) „Dwunastu z listy katyńskiej” w „Leśnicy i Drzewiarze z Pomorza i Kujaw – ofiary zbrodni katyńskiej” w : ” Referaty prezentowane podczas Konferencji w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi, poprzedzającej uroczystość posadzenia Dębów Pamięci leśnikom i drzewiarzom z Pomorza i Kujaw – ofiarom Zbrodni Katyńskiej, 12 października 2013 roku” – Wyd. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Toruń 2013

Skany / fotografie: