LEŚNICY POLSCY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ

Czesław Malinowski

04/09/1906 – 06/02/1941

IMIĘ:  Czesław

 

NAZWISKO: Malinowski

 

IMIĘ OJCA: 

 

IMIĘ MATKI: 

 

NAZWISKO RODOWE MATKI: 

 

DATA URODZENIA: 04/09/1906

 

MIEJSCE URODZENIA: Włocławek

 

DATA ŚMIERCI: 06/02/1941

 

MIEJSCE ŚMIERCI: Włocławek

 

 

SŁUŻBA W LASACH PAŃSTWOWYCH:

Po ukończeniu szkoły w Margoninie trafił na praktykę leśną do leśnictwa Pieczenia Nadleśnictwa Popioły koło Torunia. W czasie pracy dołączył do Przysposobienia Wojskowego Leśników. Od 1936 r. pełnił funkcję podleśniczego w kancelarii Nadleśnictwa Wejherowo.

REPRESJE (WIĘZIENIA/OBOZY/INNE):

Po wybuchu II wojny światowej zmuszony przez Niemców do wyjazdu wraz z rodziną do Generalnej Guberni. Nie zastosował się jednak do tego rozkazu i powrócił wkrótce w rodzinne strony. Nie zgodził się na podpisanie volkslisty i przywrócenie go do pracy na stanowisku leśniczego. Będąc zagrożonym aresztowaniem, ukrywał się. Znalazł zatrudnienie u krewnego w stolarni, gdzie jednak był szpicel, który doniósł na niego władzom okupacyjnym.

06.02.1941 r. około dziesiątej rano do domu wkroczyli tajniacy z bronią. Postanowili doprowadzić go do posterunku żandarmerii. Aresztowany wraz z żoną, uprzedził ją, iż będzie próbował ucieczki w tłumie w czasie przemarszu przez miasto. Tak też zrobił. Postrzelony padł ciężko ranny na ulicy we Włocławku podczas próby ucieczki z konwoju. Niemcy zabrali go do szpitala. Żonie nie pozwolili go odwiedzić. Następnego dnia oznajmili, że zmarł. Miał 35 lat.

SŁUŻBA WOJSKOWA LUB KONSPIRACYJNA:

POSIADANE ODZNACZENIA:

POZOSTAŁE INFORMACJE:

Ukończył 4 klasy gimnazjum oraz Szkołę dla Leśniczych w Margoninie.

autor : Andrzej Szambelańczyk

źródło : Chrzanowski T. „Z dziejów Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu 1925-2010”, PTL

Skany / fotografie: